13 کشور تحت تاثیر ممنوعیت واردات مواد گیاهی حساس به Xylella fastidiosa

از روز پنجشنبه، 2 مارس 2023، واردات مواد گیاهی حساس به Xylella fastidiosa دیگر برای 13 کشور ثالث مجاز نیست: آرژانتین، شیلی، چین، کلمبیا، اکوادور، فیلیپین، هند، اندونزی، اردن، ازبکستان، پرو، سری. لانکا و ویتنام

از 2 مارس 2023، اداره ایمنی محصولات غذایی و مصرف کننده هلند (NVWA) از واردات چنین مواد گیاهی از محموله‌های دارای تاریخ صدور گواهی بهداشت گیاهی از 1 مارس 2023 یا بعد از آن خودداری می‌کند.

منبع: Royal FloraHollandمنبع

مطابق با قوانین اتحادیه اروپا (قوانین (EU) 2020/1201)، واردات مواد گیاهی حساس به Xylella fastidiosa (گیاهان برای کاشت، غیر از بذر) از این کشورهای ثالث دیگر مجاز نیست.

اعلام Xylella fastidiosa کاملا ضروری است
از 1 مارس 2023، سیزده کشور ثالث ملزم به تهیه اعلامیه ای مبنی بر عاری بودن کشور یا مناطقی از Xylella fastidiosa، یک آفت قرنطینه بزرگ اتحادیه اروپا هستند. این اعلامیه باید بر داده های نظرسنجی کافی بر اساس یک رویکرد آماری خاص، از جمله آزمایش مطابق با پروتکل های خاص، تکیه کند. کمیسیون اروپا در طول سال 2022 و اوایل سال 2023 چندین بار کشورهای ثالث فوق الذکر را در این مورد به چالش کشیده است. با این حال، اطلاعات ارائه شده توسط همه این کشورهای ثالث ناکافی است. اگر این کشورهای ثالث بعداً بررسی مناسبی انجام دهند یا بتوانند تضمین کنند که سایت های تولید عاری از Xylella fastidiosa هستند، ممکن است بار دیگر واردات انجام شود. فهرست کشورهای ثالث، سرزمین‌ها و سایت‌های تولید مجاز توسط کمیسیون اروپا منتشر و نگهداری می‌شود.