بهترین خاک کشت در کشاورزی کشور ایران چیست سامانه مزرعه | gold-flower

PH کمتراز 4، خیلی اسیدی و برای کشت بیشتر ارقام مرکبات نامناسب است. شدید رشد ریشه مرکبات، تخلیه کربوهیدرات های ریشه، پوسیدگی بیشتر ریشه های تغذیه . گاهی اوقات تسطیح زمین، خاک سطحی مناطق مرتفع تر را به مناطق پست تر انتقال می دهد که موجب می شود خاک زیرین نامناسب در سطح قرار گیرد. خاک قلیایی به خاکی گفته می‌شود که PH آن بالای ۷ باشد و در بیشتر مناطق کشور به دلیل وجود داشتن عناصر معدنی و شیمیایی در داخل خاک , PH خاک ها بالای ۷ میباشد . بقایای گیاهان که مخصوصا از روی هم انباشتن و تجزیه برگ ها در شرایط بخصوص حاصل میشود .

  • بعد از این که روش نمونه برداری رو مشخص کردید و نقطه هایی که باید از آنها نمونه خاک برداشته شود مشخص شد اقدام به حفر چاله هایی به عمق مشخص کنید.
  • خاک کشاورزی زراعی از پائین به لایه ای منتهی می گردد که لایه غیر خاک گفته می شود.
  • از این رو خرید کود های NPK و خرید کود های ریزمغذی را به شما پیشنهاد میکنیم.
  • پس از اتمام عملیات تسطیح خاک سطحی مجددا سطح مزرعه به صورت یکنواخت پخش شود، سپس پشته های محدب شکل موازی در جهت شمال و جنوب با شیب جانبی مناسب و با فاصله مناسب احداث گردد خاک پشته ها از حفر جوی های ایجاد شده برداشت می شود.
  • هر خاکی میزان خاصی از مواد مغذی، بافت مخصوص به خود و میزان شوری و پی اچ متفاوتی دارد.

استفاده از ورمی کمپوست به عنوان کود و همینطور پتاسیم فسفر و آهن و نیتروژن از عناصری هستند که معمولاً در خاک تولید نشده و باید به واسطه کودهی به خاک اضافه شوند. کاشت درختان و محصولات کشاورزی در روزهای پایانی فصل زمستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نکته بسیار مهم و اساسی برای کاشت درختان و محصولات زراعی توجه به نوع خاک و انتخاب خاک مناسب می باشد. یک خاک مناسب باید ترکیبی از این سه ماده یعنی پیت ماس ، پرلیت و کوکوپیت باشد. که اگر شما این سه ماده را به خاک خود اضافه نمایید خاک مزرعه شما، یک خاک مناسب برای کشاورزی و پرورش گیاهان مورد نظر شما است. مقدار نسبی ذرات (شن، سیلت و رس) خاک را “بافت خاک” می گویند. بافت خاک بسیاری از خواص فیزیکی و شیمیایی خاک (حاصل خیزی، نفوذپذیری، وزن مخصوص و …) را تعیین می کند.

خاک مناسب کشاورزی چیست؟

خاک های شنی برای بوته ها و پیازهایی مانند لاله ها ، گل مینای درختی، گل های رز، گیاه گل ختمی، سبزیجات ریشه ای مانند هویج، جعفری و سیب زمینی مناسب هستند. اماندابی به پوشش آب در سطح اراضی پست با نفوذپذیری کم اطلاق می شود و به علت مجله خبری گل و گیاه نفوذپذیری کم این اراضی، آب جمع شده در سطح این خاک ها بیشتر توسط تبخیر، یا تعرق یا ترکیبی از این فرآیندها از محیط خارج می شود. شدت ماندابی خاکها براساس عمق، تناوب، طول دوره و ماههای شروع و پایان پدیده ماندابی طبقه بندی می شود.

نحوه آزمون خاک در آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران و کرج

در مناطق غرقابی به دلیل حضور بالای مواد آلی که حتی به بیش از هشتاد درصد می سد خاک های الی گفته می شود. این خاک ها منبع خوبی برای افزایش مواد آلی در خاک های معدنی هستند و با نام تورب یا پیت گفته می شود. و نیاز چندانی به مواد آلی مثل هیومیک اسید بای تامین مواد الی ندارند. از انواع خاک آلی می توان به پیت ماس ، کوکوپیت ، خاک برگ اشاره کرد. خاک های آلی به علت حضور مواد الی م جز خاک های مناسب کشاورزی و کشت گیاهان است. خاک های کشاورزی برای پرورش محصولی بهتر باید مواد مغذی بسیاری داشته باشند.

کلینیک تخصصی و مرکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی دانش بنیان

در صورتی که pH قلیایی آن اصلاح نشود ممکن است رشد خفیف و زرد شدن برگ ها را به دنبال داشته باشد. معمولاً لایه خاک معدنی سطحی به مقدار زیادی دچار هوازدگی شده و کم و بیش شسته گردیده است. تیم مشاوره هوکارو با بهره گیریی از دانش تخصصی و تجربه در زمینه کشت های خاکی و هیدروپونیک سبزیجات، صیفیجات و توت فرنگی در رسیدن به بهترین نتیجه همراه شماست. این خاک شامل خاک برگ، خاک چای، کود دامی و سم ضد عفونی کننده می باشد و ph آن کمتر از ۶ است. موجودات زنده شامل جانوران ریز و درشتی هستند که در خاک زندگی می کنند و با فعالیت خود در به وجود آمدن مواد آلی نقش بالایی دارند؛ مانند موریانه ها، حشرات، کرم ها، قارچ ها، جلبک ها، باکتری ها و… .

http://ahwaz-music.ir