Horti XS گلخانه شیشه ای دیگری را در مراکش می سازد

یک گلخانه شیشه ای جدید در مراکش ساخته می شود. بار دیگر، دانشگاهی است که در حال ساخت گلخانه است، اما این بار با تمرکزی متفاوت از مرکز آزمایشی در آگادیر. Sebastiaan Hijstek سازنده گلخانه Horti XS به ما به روز رسانی می کند.

همچنین هورتی XS بود که یک گلخانه شیشه ای در آگادیر درست پس از بازگشایی این کشور شمال آفریقا پس از کرونا ساخت. با سرپرستی ریچارد ون شی، پرورش دهنده هلندی، این پروژه در حال حاضر به خوبی اجرا می شود. تمرکز روی پروژه آزمایشی در آگادیر؟ نشان دادن چگونگی رشد با آب کمتر، با استفاده از تکنیک های مدرن. سباستین می‌داند: «آن‌ها به نتایج خوبی دست می‌یابند و داده‌های ارزشمندی را در مورد استفاده کارآمدتر از آب و در مورد برداشت جمع‌آوری می‌کنند.

محققان دانشگاه آگادیر، موسسه Agronomique et Vétérinaire Hassan II، می توانند از داده ها برای توسعه بیشتر باغبانی در خانه استفاده کنند. گلخانه های شیشه ای هنوز در مراکش کاملاً جدید هستند، بنابراین هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در این مورد وجود دارد.


گلخانه شیشه ای عرشه گلخانه در آگادیر، اولین گلخانه ای که در مراکش ساخته شده است.

مشابهت ها و تفاوت ها
با ساخت گلخانه شیشه ای در مراکش، Horti XS شهرتی به دست آورد که اکنون پروژه دوم را برای شرکت ساخت گلخانه هلندی آورده است. این بار برای دانشگاه پلی‌تکنیک محمد ششم، این گلخانه از بخش‌هایی تشکیل شده است که می‌توانند تحقیقات بنیادی و کاربردی را در آنجا انجام دهند و اکنون به لطف پروژه آزمایشی می‌توانند به صورت محلی ببینند.

شباهت های زیادی با پروژه در آگادیر وجود دارد، اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. در حالی که گلخانه در آگادیر بیشتر بر تحقیقات کاربردی متمرکز است، این گلخانه بیشتر برای تحقیقات بنیادی مناسب است.


سباستین (سمت چپ) با اعضای دانشگاه پلی تکنیک محمد ششم.

گفتگو با دانشگاهیان
در بخش‌های مختلف گلخانه‌ای که Horti XS با کمک شرکای محلی می‌سازد، دانشمندان جنبه‌های متعددی از انواع گیاهان گرفته تا باکتری‌ها را بررسی خواهند کرد. سباستین که چندین بار در سایت حضور داشته، آن را با چشمان خود دیده است. آنچه این پروژه را برای او خاص می کند، تماس با دانشمندان است. “به طور معمول شما با پرورش دهندگان بحث می کنید، اکنون با دانشگاهیان. این می تواند چالش برانگیز باشد، اما همچنین بسیار جالب است. از روز اول، آنها مشغول مستندسازی بوده اند.”

این گلخانه که به زودی ساخت آن آغاز می شود، مجهز به انواع فناوری های روز دنیا خواهد بود که دانشگاه هنوز در امکانات گلخانه ای فعلی خود ندارد. سازنده گلخانه هلندی فهرست می کند: “این صفحه نمایش دوگانه، مکانیک هوا و خنک کننده مکانیکی خواهد داشت.” “این یک پروژه ویژه دیگر خواهد بود.”


آماده سازی در حال انجام است، ژانویه 2024.

برای اطلاعات بیشتر:
سباستین هایستک
Horti XS
ABC Westland 501
2685 DG Poeldijk، هلند
257085 174 +31
[email protected]
www.hortixs.com/

منبع