“یک بار در سال زمان تناوب محصول است”

لحظه ای که یک رقم جدید از پرورش دهنده به پرورش دهنده می رود، زمانی است که فصل رشد جدید آغاز می شود. سپس پرورش دهنده گیاهان جوان را از پرورش دهنده دریافت می کند. Rik Paul، پرورش‌دهنده و یکی از مالکان Kwekerij De Zuidplas BV، Summit Gerbera، نحوه عملکرد این کار را توضیح می‌دهد. “سالی یک بار تناوب زراعی است. گیاهانی را که سه سال در گلخانه بوده اند با گیاهان جدید جایگزین می کنیم. سپس آبیاری را متوقف می کنیم تا گیاه راحت تر حذف شود. سپس گیاهان قدیمی را از گلخانه خارج می کنیم و آنها به سمت گلخانه می روند. پردازشگر زباله سبز.”

پاکسازی و نظافت
پس از بیرون آوردن گیاهان ژربرا قدیمی، گیاهان ژربرا جدید را نمی توان بلافاصله کاشت. ریک می گوید: «از زمانی که گیاهان قدیمی از بین می روند و گیاهان جدید کاشته می شوند، معمولاً 14 تا 20 روز فاصله است. “در این مدت پاکسازی می کنیم: آخرین بقایای گیاهی را جارو می کنیم و فضا را با باد تمیز می کنیم. سپس فضا را با آب و کلر تمیز می کنیم تا از شر هر بیماری خلاص شویم. با یک فضای درمانی ویژه، با حشرات مضر و احتمالی نیز مقابله می کنیم. از این گذشته، محافظت از گیاهان جوان تا حد امکان مهم است.

خانه جدید
پس از پایان پاکسازی، آماده سازی برای شروع کشت جدید آغاز می شود. کارمندان شلنگ های قطره ای می گذارند و قطعات پشم سنگ را آماده می کنند. فقط زمانی که همه چیز سر جای خود باشد، گیاهان ژربرا 6 هفته ای کاشته می شوند. برای 3 سال آینده، بخشی از گلخانه که در آن قرار دارند، خانه جدید آنها خواهد بود. گیاهان جوان از طریق قطره چکان، مواد مغذی مورد نیاز خود را با آب مخلوط می کنند. ریک می گوید: «ما گلخانه را فوق العاده گرم می کنیم تا بتوانیم رشد گیاهان را در هفته های اول به خوبی کنترل کنیم. حدود 12 هفته پس از برداشتن گیاهان قدیمی، امیدواریم بتوانیم اولین گل ها را از گیاهان جدید برداشت کنیم.

اولین برداشت
برای معرفی هرچه سریعتر گل‌فروشان با گونه‌های جدید ژربرا، پرورش‌دهنده مطمئن می‌شود که گیاه می‌تواند تمام انرژی خود را روی گل‌ها بگذارد. ریک توضیح می دهد: “خوشبختانه می توانید گیاه ژربرا را به خوبی کنترل کنید.” “با حذف اولین جوانه هایی که روی گیاه ظاهر می شوند، مطمئن می شوید که گیاه ابتدا تمام انرژی خود را صرف رشد خود گیاه می کند. هنگامی که گیاه برگ ها و “جسم” بیشتری داشت، جوانه ها را در جای خود رها می کنیم. سپس طول می کشد. حدود 2 تا 2.5 هفته قبل از برداشت اولین گلها.”

نیازهای گلفروش
در Kwekerij De Zuidplas BV، تغییر محصول درست پشت سر ماست. “در حال حاضر ما از همه گونه های جدید ژربرا عکس می گیریم تا گل فروشان بتوانند ببینند که آیا یک گونه جدید در مجموعه آنها قرار می گیرد یا خیر. البته گلفروشان نیز همیشه از گلخانه بازدید می کنند تا ببینند نیازهای آنها کجاست. این نیز مهم است. برای اینکه بدانیم گل‌فروشان به دنبال چه هستند و ژربرا چه نقشی در دسته گل‌هایشان دارد، این اطلاعات را به پرورش‌دهنده برمی‌گردانیم تا گونه‌های جدید با خواسته‌های مشتریان گل‌فروش مطابقت داشته باشد.

رونمایی از گونه های جدید
اکنون که مشخص است تغییر کشت و پرورش واریته‌های جدید چگونه عمل خواهد کرد، تنها یک سوال باقی می‌ماند: چه زمانی گل‌فروشان می‌توانند گونه‌های جدید ژربرا را مشاهده کنند؟ در سپتامبر (شروع هفته 36)، بیشتر ژربراهای انجمن پرورش دهندگان Summit Gerbera در فروشگاه اینترنتی Van der Plas خواهند بود. این احتمال وجود دارد که چند ژربرا فرفری جدید کمی دیرتر در فروشگاه اینترنتی وجود داشته باشد، زیرا آنها دیرتر کاشته شده اند.

برای اطلاعات بیشتر:
ون در پلاس
تلفن: +31 (0) 71 4098999
[email protected]
www.vdplas.com

منبع