کشاورزی ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد | gold-flower

در واقع میزان پیت ماس که در خاک استفاده می شود می بایست به نسبت دو ماده دیگر غالب باشد. در پیت ماس یک سری مواد اولیه وجود دارد که برای گیاه بسیار مفید و الزامی بوده و در واقع بستری است تا خاک از شوری و مشکلات دیگر در امان باشد. پیت ماس سبب می شود تا شرایط مناسبی برای رشد گیاه ایجاد شود.

روش آزمایش خاک کشاورزی ( تفسیر آزمایش خاک + هرپارامتر به چه معناست)

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات ارزنده ای را فراگرفته باشید. در صورت تمایل به ارتباط با ما می توانید به بخش تماس با ما مراجعه نمایید. کوکوپیت اکسیژن لایه میانی خاک را حفظ نموده و محیط خاک را از نظر تجزیه پذیری بهبود می بخشد.

  • هر عنصر در بخشی از گیاه کاربرد دارد و وظیفه ای را انجام می دهد.
  • در صورتی که میزان Ph نیاز به تغییر داشته باشد از بافرهای افزایش و کاهش کمک بگیرید.
  • مناسب است، همچنین سبزیجاتی مانند اسفناج، چغندر، ذرت شیرین و کلم در خاک های گچی به خوبی عمل می کنند.
  • حتی اگر نگهداری و حفظ آب در خاک برایتان مسئله ی مهمی نیست، خاک فشرده و سفت می تواند باکتری ها و قارچ های مفید را از بین ببرد و رشد باکتری های مضر بی هوازی را نیز تشویق کند.
  • این خاک از نوعی ماده معدنی سفید رنگ تشکیل شده که جذب آب بالایی دارد و نوعی خاک کمکی محسوب می شود.
  • نیتروژن در کودهایی از قبیل اوره، نیترات آمونیوم و فسفات آمونیوم موجود می باشد.

بعد از اینکه از تمام نقاط زمین نمونه برداشت شد، دقت کنید در این مرحله موارد بیرونی چون خاکستر سیگار به روی خاک ها نریزد. نمونه هارا جداگانه در جایی برای خشک شدن پهن کنید که وزش باد و گردوغبار نباشد. بعد از این که رطوبت خاک گرفته شد از هر نمونه به 250 گرم در یک ظرف خشک و تمیز ریخته و بر روی مجله خبری گل و گیاه یک کاغذ اطلاعات زیر را نوشته و خاک را برای آزمایشگاه خاک ارسال کنید. از سطح 0 تا 30 سانتیمتر دیواره چاله را به ضخامت ۳ – ۵ سانتیمتر خراشیده و بیل یا بیلچه یا ظرف رو زیر محل خراش بگیرید و همزمان با خراشیدن به آرامی پایین بیاورید تا خاکهایی که از دیواره ها ریزش میکنن به کف چاله نریزند.

زمان انجام آزمایش خاک :

اگر اندازه ی نوار خاکی قبل از شکستن 2.5 تا 5 سانتیمتر (1-2 اینچ) باشد، شما خاک لومی رسی دارید. با وجود اینکه ایران کشور وسیعی است، روی هم رفته خاک ایران برای کشاورزی در ابعاد بزرگ آنچنان مناسب نیست. تنها 12٪ از مساحت ایران یعنی کمتر از 200 هزار کیلومتر مربع تحت عملیات کشاورزی است.

http://ahwaz-music.ir

بر در ساختار سلول گیاهی مانند غشای سلولی و دیواره سلولی، گرده افشانی و لقاح در گیاهان نقش دارد. وجود مقدار بیش از اندازه مس موجب محدودیت در جذب روی، آهن و منیزیم می شود. روی عنصر پتاسیم را در سلول های نگهبان روزنه -که وظیفه باز و بسته کردن روزنه های روی برگ گیاهان را بر عهده دارد- نگه می دارد و از این طریق به صورت غیر مستقیم در زمان باز بودن روزنه نقش مهمی را ایفا می کند. یکی از علل کمبود آهن در خاک وجود بیش از اندازه عنصر روی می باشد؛ زیرا روی از جذب آهن جلوگیری میکند. بنابراین اگر خاک شما قلیایی باشد باید اقدام مناسبی در جهت اصلاح خاک انجام بدید. اگر کمبود شدید نیتروژن در خاک وجود داشته باشد موجب کم رشدی، زردی برگ ها به خصوص برگ های پیر می شود.

مزایای انجام آزمایش خاک کشاورزی