در آرشیو پاسخ‌های پرسش‌های صد ساله در مورد رنگ و طرح گل را جستجو کنید

سوالاتی در مورد رنگ گل که بیش از یک قرن پیش مطرح شده بود با تحقیقات جدید حل شده است.

همکاری بین مرکز جان اینس و تحقیقات گیاه و غذا، پالمرستون، نیوزلند، از آرشیوهای تاریخی و تجزیه و تحلیل مولکولی مدرن برای روشن کردن کار اروین باور، یکی از مدافعان اولیه علم جدید ژنتیک، استفاده کرد.

باور، دانشمند آلمانی، مجذوب اسنپدراگون باغ (Antirrhinum majus) شد و آن را به عنوان یک سیستم ژنتیکی مدل برای درک اینکه چگونه ژن ها در رنگ و الگوی گل نقش دارند، تأسیس کرد.

در اوایل دهه 1900، کاتالوگ‌های بذر مانند کاتالوگ‌های مهدکودک Haage & Schmidt (ارفورت، آلمان) دارای مجموعه‌های گسترده‌ای از Antirrhinum با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع (بیش از 100 نوع)، از جمله سرخابی، زرد، دو رنگ، راه راه و بولسی بودند. الگوها (به نام “Picturatum”). این الگوها از تفاوت در غلظت و الگوی رنگدانه های سرخابی (آنتوسیانین) و زرد (آئورون) ناشی می شوند.

رنگدانه های گل یک نشانه مهم برای جذب گرده افشان ها برای تولید مثل است و معمولاً شامل طرح و رنگ های متضاد است. خودرنگ‌آمیزی پراکنده برای تشخیص هدف دوربرد مهم است، در حالی که الگوهای با کنتراست بالا، به نام «راهنماهای شهد»، به‌عنوان چراغ‌های فرود عمل می‌کنند که گرده‌افشان را به سمت پاداش شهد یا گرده هدایت می‌کند.

در سال 1902، درست پس از کشف مجدد کار مندل در مورد وراثت در نخود، باور شروع به تهیه انواع Antirrhinum از مهد کودک Haage & Schmidt در ارفورت، آلمان کرد (Baur, 1910).

در مقاله‌ای که اخیراً در نیو فیتولوژیست منتشر شده است، محققان در مرکز جان اینس-نیوزیلند منشأ گونه‌های اصلی Eluta/Picturatum را که توسط Baur در اوایل دهه 1900 توصیف شده بود، ردیابی کردند و ژن مسئول فنوتیپ Picturatum را شناسایی کردند. این ژن که اکنون با نام Eluta شناخته می‌شود، تولید آنتوسیانین سرخابی را در قسمت‌های بیرونی تاج گل‌ها مهار و محدود می‌کند تا الگوی “چشم گاو” تولید کند که اعتقاد بر این است که گرده‌افشان زنبورها را جذب می‌کند.

بر اساس این کار و تحقیقات در مورد رنگ گل در Antirrhinum که به طور مداوم به تأسیس مؤسسه John Innes برمی گردد، محققان اکنون می توانند جهش ها و ترکیبات جهش یافته را به تقریباً تمام فنوتیپ هایی که توسط Baur در اولین انتشار خود در مورد تنوع در Antirrhinum نشان داده شده است اختصاص دهند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که منشأ گونه Eluta/Picturatum یک تلاقی بین گونه‌ای وحشی با گل‌های زرد، Antirrhinum latifolium و snapdragon کشت شده (A. majus) بوده است. چنین هیبریدی احتمالاً توسط مهدکودک‌ها انتخاب شده است، زیرا الگوهای قوی و با کنتراست بالا برای باغبان‌های خانگی جذاب است.

این تحقیق آزمایش‌های ژنتیکی بنیادی انجام شده در 120 سال پیش را با تجزیه و تحلیل‌های مولکولی مدرن مرتبط می‌کند و شواهدی را ارائه می‌دهد که به برخی از سوالات اولیه در ژنتیک، مانند هویت یا در واقع وجود “نوع وحشی”، گونه‌ای که در طبیعت وجود دارد، پاسخ می‌دهد.

یکی از نویسندگان، پروفسور کتی مارتین FRS، یکی از رهبران گروه در مرکز جان اینس، گفت: «این فقط به دلیل دسترسی به مجموعه ارزشمند کتاب ها و دست نوشته های موجود از طریق مجموعه های آرشیو و تاریخ ژنتیک در مرکز جان اینس امکان پذیر شد. ، حمایت مشتاقانه سارا ویلموت بایگانی و کریس گروم کتابدار و انتشار عمومی کاتالوگ های بذر مهد کودک هاج و اشمیت که به قرن نوزدهم بازمی گردد.”

منبع: jic.ac.uk

منبع