درآمد باغبانی کنیا با وجود شیلینگ قوی افزایش می یابدصادرات میوه، سبزیجات، آجیل و گل شاخه بریده

علیرغم افزایش ارزش شیلینگ کنیا، درآمد حاصل از صادرات میوه های تازه، سبزیجات، آجیل و گل های شاخه بریده کنیا از ژانویه تا آوریل 15.2 درصد افزایش یافت. این رشد به حجم بالاتر صادرات نسبت داده می شود زیرا کنیا به دنبال دسترسی بدون عوارض گمرکی به اتحادیه اروپا (EU) و ایالات متحده، در کنار گسترش به بازارهای آسیایی، به ویژه چین و هند است.

بانک مرکزی کنیا (CBK) گزارش داد که درآمد باغبانی در طول چهار ماه به 363 میلیون دلار افزایش یافته است که از 315 میلیون دلار در سال گذشته افزایش یافته است. CBK خاطرنشان کرد: “درآمدهای صادراتی از باغبانی با افزایش مقادیر صادرات افزایش یافته است.” افزایش ارزش شیلینگ کنیا در برابر دلار آمریکا مانع از افزایش درآمدها نشد که معمولاً به دلار آمریکا پرداخت می شود و بنابراین بر نرخ تبدیل به شیلینگ کنیا تأثیر می گذارد. حجم صادرات با افزایش 57 درصدی به 246000 تن رسید.

سبزیجات با افزایش 38 درصدی درآمد، با افزایش 73 درصدی حجم صادرات، از نظر عملکرد پیشتاز شدند. میوه و آجیل با افزایش 22 درصدی درآمد همراه بود و حجم صادرات به 83000 تن رسید. علیرغم کاهش 2 درصدی حجم صادرات، درآمد گل های شاخه بریده 5 درصد رشد کرد که نشان دهنده قیمت های بالاتر در بازار است. هلند همچنان بازار اصلی صادرات باغبانی کنیا، به ویژه گل های شاخه بریده است و پس از آن بریتانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و آلمان قرار دارند. بازارهای نوظهور برای محصولات تازه کنیا، مانند آووکادو، شامل چین، هند و قزاقستان است.

منبع: businessdailyafrica.com

تاریخ انتشار:

منبع