خاک مناسب کشاورزی چیست؟ انواع خاک کشاورزی- مواد تشکیل دهنده خاک- راگا تجارت | gold-flower

1 گرم بر سانتیمتر مکعب با درصد ذرات جامد درشت و با عمق حداقل 60-50سانتی متر، نیاز است. براساس پژوهش های انجام شده، خاکهای با اقدار کربنات کلسیم کل یکسان، مجله خبری گل و گیاه ممکن است کربنات کلسیم فعال متفاوتی داشته باشند. خاک های حاصل از سنگ های آهکی سخت نسبت به خاکهای حاصل از سنگهای آهکی نرمی آهک فعال کمتری دارند.

بهترین خاک کشت در کشاورزی کشور ایران چیست

زمانی که میزان این دو ماده در خاک زیاد شود گیاه نمی تواند به خوبی رشد کند. علاوه بر این بالا بودن میزان نمک عامل اساسی در بالا رفتن میزان آب مورد نیاز در 100 گرم است. این خاک ها از نظر رس قوی می باشند و به دلیل اینکه سنگین اند، گیاهان نمی‌ توانند به راحتی در آنها ریشه زایی کنند؛ بنابراین از خاک رسی نمی‌ توان به صورت خالص برای کشاورزی استفاده کرد.

http://ahwaz-music.ir

اما اگر سطح آب زیرزمینی ثابت نگهداشته شود امکان رسیدن به عملکرد بالا وجود دارد. مطالعات متعدد نشان داده است که امکان داشتن باغ های مرکبات با عملکرد بالا در مناطقی که سطح ایستابی با استفاده از روش های مهندسی در عمق 60سانتی متری ثابت شده است، وجود دارد. خاک آهکی، خاکی است که بیش از 5درصد وزنی کربنات کلسیم داشته باشد. آهک فعال، معرف بخشی از آهک خاک است که در بخش رس خاک قرار دارد و سطح ویژه بالایی داشته و بسیار واکنش پذیر است.

خاک قلیایی:

هر چه بافت خاك ریزتر و درصد رس آن بیشتر باشد، وزن مخصوص ظاهری آن كمتر خواهد بود. و هرچه درصد مواد آلی خاك بیشتر و دانه بندی خاك بیشتر توسعه یافته باشد، وزن مخصوص ظاهری خاك كمتر خواهد بود. بعضی از گیاهان زراعی بافت های خاصی از خاك را ترجیح می‌دهند، اما بسیاری از محصولات در خاك هایی كه درصد نسبتاً مساوی رس، سیلت و شن دارند، رشد خوبی خواهند داشت. ایه ای از سطح زمین را خاک کشاورزی زراعی گویند که قادر به حمایت فعالیتهای حیاتی بوده و گیاه بتواند در آن رشد نماید.

  • بهترین خاک باید از نظر میزان مواد مغذی در تعادل باشد اما گاهی برای رشد گیاهی خاص نیاز به یک نوع ماده ی مغذی بیشتر احساس می شود .
  • با ثبت‌نام در خبرنامه ماه‌کشت، اولین نفری باشید که از جشنواره‌ها و فروش‌های ویژه ما مطلع می‌شوید.
  • هرچه استفاده از آن ها با برنامه باشد این میزان آسیب کمتر می شود.
  • رس، ماسه، سیلت، خاک با مواد آلی(خزه) تجزیه شده، گچی و لومی.
  • در ادامه بعد از خشک شدن نمونه و جداسازی اضافاتی چون ریشه و خس و خاشاک نمونه های هر عمق را به طور جداگانه با هم ترکیب کنید.
نمونه ها را در یک کیسه پلاستیک استریل شده ای بریزید، به خوبی آن ها را با هم مخلوط کنید و نام خانوادگی تاریخ، وسعت زمین، مکان قرار گیری آن، عمق، نوع محصول و مقدار نمونه را روی آن بنویسید. بهترین زمان نمونه گیری زمانی است که فاصله قابل توجهی با آخرید کوددهی شما داشته باشد. این خاک از مقادیر زیادی بقایای گیاهان یا حیوانات تشکیل شده که بسیار غنی می باشد. حضور آهک برای برخی از گیاهان ضروری می باشد؛ بنابراین خاک هایی که کمبود کلسیم دارند را می توان با استفاده از خاک آهکی تقویت کرد.

خاک مناسب درخت مرکبات