خاک مناسب برای کشاورزی چیست تقسیم بندی خاک ها به منظور اصلاح | gold-flower

امروزه مراجعه کشاورزان و باغداران به آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران و کرج و دیگر شهرهای دیگر برای آزمون خاک باغ یا زمین کشاورزیشان امری ضروری و مهم است. برای اینکه با مزایای آزمایش خاک آشنا شویم و مراحل مختلف انجام آن را نیز بشناسیم، کلینیک گل و گیاه جوانه باندر این مقاله توضیحات کاملی در مورد انجام این آزمایشات آشنا می کند. در آخر نیز شما را با نحوه تماس با بهترین متخصصین برای تفسین نتیایج آزمایش خاک آشنا می کند.

http://ahwaz-music.ir

افزودن کمپوست به خاک می تواند کمبودهای موجود در خاک را جبران کند. خاک سیلتی نرم و صابونی است، رطوبت را در خود نگه می دارد، معمولاً از نظر مواد مغذی بسیار غنی است. خاک مکانی است که گیاهان در آن زندگی می کنند و جایی است که آنها ریشه می گیرند، فصل ها را می گذرانند و آب و مواد مغذی جذب می کنند. عبارت است از نسبت درصد ذرات تشکیل دهنده خاک.برای مثال خاکی که دارای 40% شن و 40% سیلت(لای) و 20% رس باشد،خاک،لیمونی(لوی) نام دارد. خاک رسی به دلیل سنگین بودن آن در زمینه کشاورزی بسیار توصیه نمی‌شود ، زیرا به دلیل سنگین بودن این خاک کیاهان نمی‌توانند به راحتی رشد مناسب خود را داشته باشند.

چرا گیاهان به آب احتیاج دارند پرورش گیاهان و سبزیجات با کود ارگانیک و کود هیومیک… خاک با کیفیت بالا ، عاری از مواد شیمیایی است که ممکن است به گیاه آسیب برساند.یک خاک با کیفیت بالا باید در برابر تخریب مقاومت کند.همچنین باید انعطاف پذیر باشد ، پس از تغییرات نامطلوب مانند تراکم ، به سرعت بهبود یابد. مجله خبری گل و گیاه این خاک از نوعی ماده معدنی سفید رنگ تشکیل شده که جذب آب بالایی دارد و نوعی خاک کمکی محسوب می شود. خاک جنگلی در اثر روی هم انباشته شدن و تجزیه برگ ها در زیر درختان به وجود می آید و بسیار غنی می باشد. در بین ذرات جامد خاک حفره ها و خلل و فرج هایی وجود دارد که با استفاده از هوا یا آب پر می شوند.

آب موجود در خاک‌

هرچه قابلیت نفوذ آب و مواد معدنی در قشرهای زیرین خاکی که در آن درخت گلابی کاشته شده است، بیشتر باشد، کیفیت باربری درخت بالاتر و بهتر خواهد بود. هم چنین خاکی که در کنار رودخانه ها باقی می‌ماند را نیز خاک لومی می گویند، زیرا این خاک ها دارای مقدار زیادی مواد غذایی و معدنی بوده که جزو بهترین خاک مناسب برای کشاورزی است. ظاهر خاک همان نوع بافت است که هنگام بردن نمونه خاک به آزمایشگاه خاک کشاورزی در تهران و کرج به صورت علمی تر به آن پرداخته می شود.

  • فرسایش در اثر عدم کنترل اسیدیته و همچنین رطوبت زیاد یا خشکی زیاد اتفاق می افتد.
  • برای اصلاح این نوع خاکها میتوان از خاک رس , کود آلی و خاک برگ استفاده نمود.
  • برخی افراد نیز به جای پرلیت از سنگ ریزه و یا خاک ماسه ای استفاده می کنند اما سبب وزن بیشتر خاک می شود و برای کارهای گلدانی دردسرساز است.
  • در صورتی که pH قلیایی آن اصلاح نشود ممکن است رشد خفیف و زرد شدن برگ ها را به دنبال داشته باشد.

خاک باغچه باید هر ساله با کودهای آلی و شیمیایی تقویت شود. خاکی که از طغیان آب در کنار رودخانه ها باقی میماند را نیز خاک لوم میگویند، که از نظر مواد غذایی بسیار غنی بوده و جزو بهترین خاک های کشاورزی بشمار میرود، و جهت کشت اغلب گیاهان بسیار مناسب میباشد. شامل خاک رس و مقداری ماسه و کود دامی میباشد که برای کشت اکثر گیاهان باغچه ای مناسب میباشد . خاک باغچه نیاز دارد که هر ساله با کودهای آلی و شیمیایی تقویت بشود. یکی دیگر از مواردی که در آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران و کرج و دیگر شهرهای کشور مشخص می شود میزان مواد یا کربن آلی در خاک است.

روش نمونه گیری آزمایش خاک کشاورزی