تولید کننده گل رز سالانه 1.5 میلیون گل را به لطف کمک های مالی پرورش می دهدحنیفه آیدین (49)، مادر 3 فرزند ساکن سامسون، 3 میلیون و 400 هزار لیر لیر با حمایت کمک بلاعوض 1 میلیون و 100 هزار لیره که از موسسه حمایت از کشاورزی و توسعه روستایی (TKDK) در سال 2023 دریافت شده است، سرمایه گذاری خواهد کرد.

هانیفه آیدین که در منطقه 19 مایس سامسون زندگی می کند، اولین گلخانه گل رز خود را در سال 2000 با سرمایه ای که با فروش آپارتمانی که از پدرش به ارث برده بود به دست آورد، تأسیس کرد. آیدین که سپس این گلخانه را با حمایت دولتی توسعه داد، در سال 2023 با سرمایه گذاری 110000 دلاری، گلخانه جدیدی را در منطقه لادیک تأسیس کرد. حدود 35000 دلار از این سرمایه گذاری توسط کمک های بلاعوض موسسه حمایت از کشاورزی و انکشاف روستایی پوشش داده شد. آیدین، یکی از بزرگترین پرورش دهندگان گل رز در منطقه دریای سیاه، گل رز “Red Naomi” را در گلخانه خود به مساحت 10000 متر مربع پرورش می دهد. آیدین سالانه تقریباً 1.5 میلیون ساقه گل رز برداشت می کند.

آیدین با بیان اینکه زمانی که این کار را آغاز کرد در منطقه دریای سیاه تولیدکننده گل رز وجود نداشت، گفت: در واقع پدرشوهرم گفته بود که در این نقطه از کشور نمی توان گل رز کشت کرد. من مخالفت کردم و سپس آپارتمان خود را که از مرحوم پدرم به ارث رسیده بود فروختم و زمینی را برای کشت گل رز خریدم من گلخانه را تأسیس کردم و شروع به کشت گل رز در آن زمین کردم.

آیدین با اشاره به اینکه در حال حاضر برای تعاونی ها تولید می کنند گفت: هدف من در حال حاضر نه تنها فروش گل رز در داخل کشور بلکه صادرات برای درآمدزایی برای کشورم است و توصیه من به زنان کارآفرین این است که به شغلی که آرزوی آن را دارند انجام دهند.

منبع: DHA

تاریخ انتشار:

منبع