تاسیسات جدید اسلوونی سطح زیر کشت گلخانه را دو برابر خواهد کرد

پرک مورجه، منطقه ای در شمال شرقی اسلوونی، به لطف سرمایه گذاری 80 میلیون یورویی، به محل بزرگترین مجتمع تولید سبزیجات گلخانه ای کشور تبدیل خواهد شد. این پروژه که GreenGardens نام دارد، قصد دارد در زمینی به مساحت 22 هکتار گلخانه بسازد که امکان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را فراهم می کند. این قطعه دارای 15 هکتار گلخانه است که با مساحت تمامی گلخانه های موجود و عملیاتی در اسلوونی قابل مقایسه است. 5 هکتار برای گلخانه کاهو با تکنولوژی بالا استفاده می شود و 10 هکتار دیگر به صورت اجاره در دسترس است.

به گفته متی باندلج و گرگور پوچیواوشک که پشت این پروژه هستند و قصد دارند کارخانه کاهوی خود به نام GreenGardens را در اینجا راه اندازی کنند، این منطقه در فازها با هدف شروع تولید در سال 2026 توسعه خواهد یافت. آنها با پیشینه ای در توسعه املاک و کشاورزی و کشاورزی فناوری اطلاعات، از تخصص خود برای کاوش بیشتر در صنعت گلخانه استفاده می کنند. آنها توسط Boštjan Bandelj، یکی از ثروتمندترین شهروندان اسلوونیایی و مالک Belektron، یک شرکت تخصصی تجارت کمک هزینه انتشار کربن، که زمین را از طریق شرکت Skrinja BB در یک حراجی در آگوست سال گذشته خریداری کرد، حمایت می شوند. این سه نفر به طور مشترک مالک شرکتی خواهند بود که منطقه GreenGardens Dobrovnik را مدیریت خواهد کرد.

آنها ابتدا کل منطقه را سامان می دهند و آن را به تجهیزات پیشرفته مجهز می کنند و سپس یک شرکت مستقل برای تولید گیاهان سالاد ایجاد می کنند که مستاجر گلخانه ها نیز خواهد بود.

دو برابر شدن خودکفایی در سالاد
متی و گرگور ماه گذشته توضیح دادند که تولید پایدار با فناوری پیشرفته می تواند خودکفایی اسلوونی را در انواع خاصی از تولید سبزیجات تا چند برابر 10 درصد افزایش دهد. آمارهای رسمی نرخ خودکفایی کاهو را تا سال 2023 25 درصد تخمین زدند که با تولید کاهو برگ نوجوان این میزان می تواند به 53 درصد برسد.

گرگور توضیح داد که گلخانه‌ها در تمام طول سال تولید می‌کنند و کاملاً خودکار و هندزفری خواهند بود، که آنها تصمیم گرفتند با کارشناسان هلندی کار کنند. متی گفت: با توجه به کشت در محیط کنترل شده، محصولات حتی در خارج از فصل رشد طبیعی نیز می توانند رشد کنند و شرایط بهینه از نظر گرما، رطوبت، نور و مواد مغذی برای آنها تضمین شود.

این پروژه برای به حداکثر رساندن استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر که مکان ارائه می دهد طراحی شده است. متیج افزود: “ما با استفاده مشترک از انرژی زمین گرمایی و خورشیدی، دمای ثابت آب های زیرزمینی پایین و راه حل های گلخانه های مدرن و پیشرفته به این مهم دست خواهیم یافت.”

شهرداری محل اجرای این پروژه در مرز مجارستان است و در حال حاضر خانه گلخانه های تولید کننده ارکیده OceanOrcides است. آنها از این سرمایه گذاری و مشاغلی که در آن ایجاد خواهد شد استقبال کردند که بین 100 تا 150 نفر تخمین زده می شود.

برای اطلاعات بیشتر:
باغ سبز دوبرونیک
https://www.greengardensdobrovnik.eu/

منبع