بهترین خاک کشت در کشاورزی کشور ایران چیست سامانه مزرعه | gold-flower

این خاک بسیار حایز اهمیت بوده و منبع بسیار غنی میباشد که جهت کشت بسیاری از گیاهان مناسب است. اما نکته ای که بسیار مهم است اینکه فرمول یکسانی از شرایط کنترل برای همه گیاهان وجود ندارد. در واقع روش های کنترل خاک کشت بر اساس گیاهی که قرار است کشت شود مشخص می شود. در صورتی که قرار است کاکتوس کاشته شود بسیار مهم است که سطح پرلیتی که در خاک کشت استفاده می شود بیشتر باشد.

نحوه آزمون خاک در آزمایشگاه خاک کشاورزی تهران و کرج

به دلیل غنی بودن این نوع Soil از مواد مغذی اگر زهکشی به خوبی انجام بگیرد امکان رشد گیاهان وجود خواهد داشت. همانطور که گفتیم آب حفره های موجود در خاک را پر می کند و با انرژی کمی به ذرات خاک می چسبد و به راحتی به وسیله گیاهان جذب می گردد. ۲٫ بافت های گیاهی و حیوانی که به طور کامل تجزیه شدند و شکل اولیه آن ها را نمی توان تشخیص داد. این نوع مواد آلی به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره می باشند و با نام هوموس شناخته می شوند. در ادامه این نوشته از سایت فرات پلیمر به معرفی انواع خاک مناسب برای کشاورزی می پردازیم؛ تا انتها ما را همراهی کنید.

خاک مناسب کشاورزی چیست؟

خاک سطح الارض (خاک فوقانی) شامل بخشی از خاک می باشد که فعالیت های کشاورزی مثل شخم و شیار، آبیاری، کوددهی و کاشت بذر و غیره در آن انجام می شود. در این بخش به دلیل مساعد بودن شرایط تهویه و وجود خلل و فرج زیاد، فعال بودن موجودات ذره بینی و تجمع بیشتر مواد غذایی، ریشه رشد و نمو بهتری نسبت به بخش زیرین دارد. از نظر علمی این بخش خاک شامل افق های O و A و بخش فوقانی افق B می باشد. ضخامت این بخش از چند سانتیمتر تا بیش از یک متر بر حسب میزان توسعه کشاورزی منطقه متفاوت است.

در گیاه زراعی مانند زعفران بهتر است نمونه برداری و آزمایش خاک هر دو سال یک بار تکرار شود تا بتوان وضعیت خاک را به درستی سنجید. اگر اندازه ی نوار خاکی بیش از 5 سانتی متر (2 اینچ) باشد، شما خاک رسی دارید. لذا خاک شما نیاز به مواد افزودنی عمده ای خواهد داشت، همانگونه که در انتهای این بخش توضیح داده شده است. گیاهان مقاوم به سرما را حداقل 30 روز قبل از اولین یخبندان پیش بینی شده، یا اگر محصولات کمتر مقاوم به سرما هستند، 60 روز قبل از اولین یخبندان آن ها را بکارید. توزیع دوباره زمین های قابل کشت از زمین های بی کیفیت به نوع مطلوب تر، به طور حتم میزان محصولات کشاورزی رابهبود می بخشد. طبق نتیجه یک تحقیق جهانی موخر در این زمینه، با فراهم کردن دوباره شرایط محیطی مناسب برای زمین های کشاورزی، تولید زیست توده جهانی حتی بدون گسترش زمین، 30 درصد رشد می کند.

  • از بقایای گیاهان، روی هم انباشته شدن و تجزیه آن ها، خاک برگ به وجود می آید.
  • حتی در برخی گیاهان حساس تر مانند افرا ، بلوط ، انگور ، سیب در pH بالاتر از ۶ نیز کمبود آهن به تدریج تاثیراتش را نشان می دهد.
  • شما می توانید نمونه های خاک را به اداره ترویج یا آزمایشگاه خاک ارسال کنید و آنها را برای آزمایش pH یا اسیدیته خاک بفرستید.
  • روی در تولید بذر گیاهان، تولید اکسین که یک هورمون گیاهی است، در رشد گیاه و در ساختمان آنزیم های گیاهی نقش دارد.

به فضاهای خالی بین ذرات جامد خاک، منافذ یا خلل و فرج می گویند. خلل و فرج، هوا و آب مورد نیاز ریشه گیاهان را در خود جای می دهند. ذرات خاک برحسب فراوانی مجله خبری گل و گیاه انواع و طرز قرارگرفتن، سه نوع خلل و فرج (برحسب اندازه) به وجود می آورند. بیشتر به خاک های شنی و سبک گفته میشود، که از نظر مواد غذایی فقیر میباشند.

http://ahwaz-music.ir