بهترین خاک کشت در کشاورزی کشور ایران چیست سامانه مزرعه | gold-flower

اگر میزان ph خاک زیر ۷ باشد خاک اسیدی و اگر بالای ۷ باشد خاک قلیایی است. میزان اسیدی یا بازی بودن خاک یا میزان اسیدیته خاک را با ph متر می سنجند. حداقل باید از 12-8 نقطه زمین نمونه‌برداری اکنید و از هر عمق (0-30 و 30-60) در هر نقطه از ۳۰۰ تا 5۰۰ گرم برداشت خاک کنید. همچنین می توانید تکنیک های باغبانی “بدون شخم” یا “بدون حفر” را دنبال کنید تا خاک را بدون آسیب نگه داشته و اجازه دهید به عنوان خاک طبیعی در طول چند سال باقی بماند.

مزایای زهکشی ضعیف و مانداب سطحی خاک

همچنین اگر قصد پرورش کاکتوس دارید باید در نظر داشته باشید که میزان پرلیت بسیار بیشتری در خاک باید باشد، زیرا پرلیت در خاک موجب آن شده که آب سریع تر عبور کرده و موجب گندیده شدن ریشه گیاه نشود. پیت ماس یکی مجله خبری گل و گیاه از اصلی ترین ماده ها برای خاک مناسب است، که اندازه آن باید از دو ماده دیگر یعنی پرلیت و کوکوپیت در خاک بیشتر باشد. در بیشتر خاک های ایران به دلیل عناصر معدنی و شیمیایی موجود , PH خاک ها بالای ۷ میباشد .

تولید[ویرایش]

برای خاک های خیلی فشرده، از یک ماشین تیلر یا حفر کن برقی استفاده کنید. حتی اگر نگهداری و حفظ آب در خاک برایتان مسئله ی مهمی نیست، خاک فشرده و سفت می تواند باکتری ها و قارچ های مفید را از بین ببرد و رشد باکتری های مضر بی هوازی را نیز تشویق کند. شما همچنین می توانید گیاهان پوششی تابستانه که رشد سریع دارند را بکارید، مانند گندم سیاه. این گیاه به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به کاشت محصولات بزرگ در تمام فصل تابستان، خاک را بهبود و آماده سازی کنید.

  • استفاده بی رویه از کودها، نه تنها هزینه ی گزافی را برای کشاورز به همراه دارد بلکه مصرف و تجویز غلط از طرفی موجب غیر سالم شدن محصولات کشاورزی می شود و اثرات جبران ناپذیر برای خاک در بر دارد.
  • موضوع دیگر در مورد خاک کشت مربوط به بافت خاک است و مقدار نسبی ذرات خاک است.
  • ذرات جامد خاک اگر قطری بین 2-5% میلی متر داشته باشند، شن نامیده می شوند.
  • حال که این عناصر متحرک هستند و با آبشویی (بارش و آبیاری های سنگین) امکان نفوذ به عمق های پایینتر را دارند پس نمونه برداری در این زمان برای اندازه گیری Ph توصیه نمیشود.
  • مقدار آن زمانی برای گیاهان کافی است که حداقل 0.2 درصد در خاک موجود باشد.
  • خاک باغچه از خاک رس، مقداری ماسه و کود دامی تشکیل می‌ شود و برای کاشت گیاهان باغچه ای مناسب است.

چرا که این خاک محیطی مناسب برای دریافت مواد مغذی گیاهان است. در دست داشتن میزان درصد اشباع خاک که نشان دهنده مقدار آب مورد نیاز برای 100 گرم خاک است بسیار مهم است. این مقدار نیز در آزمایشگاه های خاک کشاورزی تهران و کرج مشخص می شود. این میزان باعث می شود برنامه ریزی دقیق تری برای میزان آبیاری و کوددهی گیاهان داشته باشند.

عوامل شوری خاک درختان مرکبات

استفاده از ورمی کمپوست به عنوان کود و همینطور پتاسیم فسفر و آهن و نیتروژن از عناصری هستند که معمولاً در خاک تولید نشده و باید به واسطه کودهی به خاک اضافه شوند. کاشت درختان و محصولات کشاورزی در روزهای پایانی فصل زمستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نکته بسیار مهم و اساسی برای کاشت درختان و محصولات زراعی توجه به نوع خاک و انتخاب خاک مناسب می باشد. یک خاک مناسب باید ترکیبی از این سه ماده یعنی پیت ماس ، پرلیت و کوکوپیت باشد. که اگر شما این سه ماده را به خاک خود اضافه نمایید خاک مزرعه شما، یک خاک مناسب برای کشاورزی و پرورش گیاهان مورد نظر شما است. مقدار نسبی ذرات (شن، سیلت و رس) خاک را “بافت خاک” می گویند. بافت خاک بسیاری از خواص فیزیکی و شیمیایی خاک (حاصل خیزی، نفوذپذیری، وزن مخصوص و …) را تعیین می کند.

http://ahwaz-music.ir