انواع جاسوسی

این اطلاعات ممکن است برای ردیابی فعالیت آنلاین شما مورد استفاده قرار بگیرد یا به بازاریاب‌ها فروخته شود. از نرم‌افزارهای جاسوسی به همین ترتیب ممکن است برای دزدیدن اطلاعات شخصی‌تان استفاده شود. یعنی اطلاعاتی مانند گذرواژه‌ها یا شماره کارت اعتباری و این ممکن است منجر به دزدی هویتی و تقلب‎‌های مربوطه شود. طبیعتا طبق اصل جاسوس افزارها ( خخخ ) این نوع نرم افزارها نیز از دید کاربر کاملا مخفی هستند و فعالیت آنها شناسایی نمی شد . جالبتر اینجاست که این نوع Spyware توانایی ثبت و ضبط و ارسال محتوای پیام رسان ها را نیز دارد ، برای مثال Skype یا … لازمه استفاده از این نوع Spyware دسترسی مهاجم به شبکه باز اینترنت است.

هنگامی که شما مشغول کار با کامپیوتر هستید، یک نفر بالای سر شما ایستاده است و اعمال شما را نظارت می‌کند! ثبت‌کننده کلمه عبور این کار را می‌کند یعنی کلمات عبور تایپ‌ شده را ردگیری می‌کند. تهدیدهایی را که از راه تبلیغات اجرا می‌شوند می‌توان با نصب یک مسدودکننده تبلیغ در مرورگر برطرف کرد. نرم‌افزارهای ضد ردیابی مانند Ghostery هم یک افزونه ارزشمند برای مرورگرها هستند که خطر آلوده شدن بهنرم‌افزار جاسوسی را کاهش می‌دهند. این برنامه‌ها به کاربر خبیثشان اجازه می‌دهند هر دکمه‌ای را که روی صفحه کلید کامپیوترتان می‌فشارید ببینند و به اطلاعات ورود به اکانت‌هایتان دسترسی پیدا کنند.

-ابزار جاسوسی در ایران:

قدرت های بزرگ دنیا همواره از جاسوس بازی بهره می برده اند حتی همین الان هم این احتمال وجود دارد که از شیوه های نرم افزاری آنلاین استفاده می کنند بطوریکه حتی ماهیت فیس بوک، وایبر و حتی بازی انگری بردز زیر سوال است اما قدیم ها از جاسوس ها و ابزارهای جاسوسی جالبی استفاده می کرده اند. ب- چنانچه اسناد، مذارکرات، اطلاعات ی تصمیمات عنوان سری داشته باشد، به حس از سه ماه تا یکسال. امروزه محصولات گرافیکی بسیار حرفه ای در خصوص مانیتورینگ استفاده از پرینترها در یک سازمان بصورت متمرکز وجود دارند. این بدافزار قابلیت رمزنگاری اطلاعات ثبت شده در قالب های مختلف را دارد و به هر شکلی می تواند اطلاعات را از شبکه شما خارج کند. البته خارج از بحث مهاجمین ، این ابزار به عنوان یک ابزار بررسی و نظارت بر روی عملکرد درست از پرینترهای سازمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . نکته جالب در خصوص این نوع بدافزارها این است که به مهاجم این اجازه را می دهد که از راه دور بتواند با استفاده از مرورگر به تنظیمات بدافزار دسترسی داشته باشد و تنظیمات جدید را به همراه هشدارهای جدید برای بدافزار مجددا تعریف کند .

چطور یک نرم‌افزار جاسوسی را از بین ببریم؟

با فراگیر شدن رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نظیر “فیس‌بوک” و “توئیتر”، نرم افزارهای این سرویس‌ها نیز به تلفن‌های هوشمند سرازیر شده‌اند. افراد با درج اطلاعات، افکار و عقاید و برنامه‌های روزانه خود از طریق شبکه‌های اجتماعی، به دستگاه جاسوسی امکان پایش آنی تمامی جنبه‌های زندگی شخصی افراد را می‌دهند. موقعیت مکانی، مکالمات و ارتباطات و افکار و عقاید و فعالیت‌هایی که قرار است در آن لحظه انجام دهند، تحت تاثیر قرار می گیرد.

نام در نظر گرفته شده برای شبکه های فوق از ترکیب واژه های و Net work)) انتخاب شده است. سایبر پیشوندی است برای توصیف یک شخص، یک شیء، یک ایده و یا یک فضا که مربوط به دنیای کامپیوتر و اطلاعات است در طی توسعه اینترنت واژه های ترکیبی بسیاری از این کلمه سایبر بوجود آمده است بطورمثال شهروند سایبر[۴]. اما واژه «سایبر »از لغت یونانی «kybernetes »به معنی سکاندار یا راهنما مشتق شده است. نخستین بار این اصطلاح «سایبرنتیک» توسط ریاضی دانی به نام نوربرت وینر[۳] درکتابی با عنوان «سایبرنتیک و کنترل در ارتباط بین حیوان و ماشین» در سال ۱۹۴۸ بکار برده شده است. سایبرنتیک علم مطالعه و کنترل مکانیزم ها در سیستم های انسانی، ماشینی (کامپیوترها) است.

اینترنت “بزرگ‌ترین ماشین جاسوسی و پایش اطلاعات” جهان می باشد و به طور روز افزون شاهد این هستیم که اطلاعات شخصی بیشتر افراد نسبت به هر زمان دیگری در اینترنت قرار دارد و آن را به مثابه گنجینه با ارزشی از اطلاعات تبدیل کرده است. که این واژه ها نیازمند توضیحات بیشتری در این زمینه می باشد ، بی شک با تعریف این واژه ها ابهامات موجود رفع خواهد شد. ج ) افشا یا در دسترس قرار دادن داده‌های مذکور برای دولت ، سازمان ، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها، به حبس از پنج تا پانزده سال . ثبت‌کنندگان نشانی‌های وب، وب‌ سایتها و صفحات دیده‌شده را ردیابی درباره جاسوسی می‌کنند. ثبت‌کنندگان صفحه‌ نمایش می‌توانند یک تصویر سیاه‌ و سفید کوچک (برای کم‌ کردن حجم تصویر) از صفحه پیش‌ روی شما در هر زمان بگیرند و این تصاویر را بدون اطلاع شما ذخیره یا ارسال کنند. در صورتی که شک دارید که گوشی‌تان به نرم‌افزار جاسوسی آلوده شده است می‌توانید از اطلاعاتتان یک کپی تهیه کنید و گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

  • به عنوان مثال ممکن است بعضی از افراد اطلاعات خصوصی دیگران را بنا به انگیزه‌های مختلف جمع‌آوری کنند.
  • هرگاه شخصی با علم و آگاهی اطلاعات جمع آوری شده ای را که به صورت محرمانه، خیلی محرمانه، سری و به طور کلی سری می باشد را به قصد برهم زدن امنیت کشور در اختیار دیگران قرار دهد جرم جاسوسی تحقق خواهد یافت.
  • هرچه نباشد، حداقل یک عامل آزاردهنده است که سرعت کامپیوتر را کم می‌کند، هارد دیسک سیستم را بی‌جهت پر می‌کند و کامپیوتر شما را به هدفی برای تبلیغ‌ کنندگان تبدیل می‌کند.
  • هدف‌ جاسوسی‌ نظامی،‌ به‌دست‌آوردن‌ اطلاعات‌ و اسرار‌ مربوط به‌ نیروهای‌ مسلح‌ در زمان‌صلح‌ و جنگ‌ است‌.
  • از آنجا که نرم افزارهای جاسوسی جانبی معمولا از طریق آسیب‌پذیری مرورگری که قربانی استفاده می‌کند وارد می‌شوند، باید این مرورگرها را همواره به‌روز نگه دارید تا از این خطر هم مصون بمانید.
فیس بوک وسیع ترین ابزار جاسوسی ساخت دست بشر می باشد که از این شبکه برای جمع آوری اطلاعات شخصی چند صد میلیون انسان با اندک هزینه استفاده می شود. البته جاسوسی از شهروندان فقط با اراده مدیران سایت‌های اینترنتی نیست بلکه این روند حتی ناخواسته و با وجود اعتراضات این سایت‌ها ادامه دارد. برای مثال تلفن‌های همراه هوشمند بهترین ابزار برای جاسوسی سایبری شده‌اند.

انواع جاسوسی